Kraków, Wiedeń i Stuttgart, czyli odkrywanie Europy podczas studiów…

Studia to bardzo interesujący okres w życiu. W trakcie studiów pozyskujemy cenną wiedzę, rozwijamy własne umiejętności i podejmujemy się coraz większych wyzwań. Z drugiej strony czas studiów to możliwość poznawania nowych ludzi, kultur i języków. To już ostatni rok moich studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, jednak będę je wspominał z sentymentem, także ze względu na konkurs „Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu”.

W semestrze zimowym roku akademickiego 2016/2017 zdecydowałem się wziąć udział w konkursie, będąc zainspirowany zajęciami z języka niemieckiego oraz bogatą historią, jaka łączy Kraków i Wiedeń. Plakat, który przygotowałem nawiązywał do historycznej kolei przebiegającej przez Kraków i Wiedeń a także wspólnego dziedzictwa, jakie łączy oba miasta. Ku mojej radości został on wyróżniony przez jury, dzięki czemu mogłem wziąć udział w kilkudniowym wyjeździe do Austrii wraz z drugą wyróżnioną osobą.

Pierwszego dnia, po przyjeździe do Wiednia udaliśmy się pociągiem do oddalonej o 60 kilometrów miejscowości Wiener Neustadt. To właśnie tam znajduje się Fachhochschule Wiener Neustadt (FHWN) – uczelnia, z którą Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie organizuje konkurs. Wiener Neustadt to miejscowość położona na południe od Wiednia, mająca ponad 40 tysięcy mieszkańców. Cechuje się typową dla Austrii architekturą, na którą składa się między innymi katedra, ratusz, rynek z kolumną maryjną czy zamek. Jako że nasz pobyt w Austrii miał miejsce przed Świętami Bożego Narodzenia, mieliśmy okazję uczestniczyć w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym, który w Wiener Neustadt ma swój wyjątkowy urok ze względu na lokalne tradycje i atmosferę. Zostaliśmy także ugoszczeni przez Ninę, która wówczas studiowała na FHWN oraz jej rodziców, co było miłą niespodzianką i okazją do nawiązania przyjaźni trwającej do dzisiaj.

Wiener Neustadt

Będąc w Austrii poznaliśmy także wiele innych osób z całego świata. Udaliśmy się na wycieczkę do Wiednia wraz ze studentami zagranicznymi z FHWN, co było dobrą okazją aby chociaż przez jeden dzień poczuć atmosferę Erasmusa. Wycieczka do Wiednia była bardzo udana - zjedliśmy tradycyjny Wiener Schnitzel oraz odwiedziliśmy wiedeński jarmark bożonarodzeniowy. Jest on bardzo duży i oferuje wiele atrakcji – świąteczne smakołyki, grzane wino, muzykę świąteczną, lodowisko oraz iluminacje, które okazale prezentują się szczególnie wieczorem w sąsiedztwie wiedeńskiego ratusza i choinki.

Po powrocie do Wiener Neustadt mieliśmy okazję zwiedzić kampus Fachhochschule – uczelni która kształci studentów z ukierunkowaniem na umiejętności praktyczne. Zostaliśmy oprowadzeni po kampusie przez pracowników International Office, którzy nas mile ugościli. Pod koniec pobytu w Austrii mieliśmy jeszcze okazję indywidualnie zwiedzić Wiedeń – widzieliśmy między innymi Katedrę św. Szczepana, Plac Graben, Hofburg, ratusz czy parlament. Po powrocie do Krakowa miłym akcentem był udział w uroczystej gali konkursowej połączonej z wystawą, podczas której wraz z innymi uczestnikami otrzymałem nagrody i gratulacje ze strony organizatorów konkursu i jury.

Hofburg

Udział w konkursie i wyjazd do Austrii były dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu poznałem nowych ludzi i kultury. Zmotywowały mnie także jeszcze bardziej do nauki języka niemieckiego oraz ukazały zalety wymiany międzykulturowej i programu Erasmus+. Podczas studiów zaangażowałem się w działalność sekcji ESN UEK, będącej częścią największej organizacji studenckiej w Europie, wspierającej studentów międzynarodowych – Erasmus Student Network. Jako wolontariusz często mam kontakt ze studentami międzynarodowymi, co jest dla mnie ciekawym doświadczeniem, byłem nawet mentorem studenta z Niemiec. Zainspirowany działalnością w ESN UEK oraz spotkaniem ze studentami międzynarodowymi w Austrii zdecydowałem, że także wezmę udział w programie Erasmus+.

Stuttgart

Wybrałem studia w Niemczech, ponieważ nie miałem wcześniej możliwości dłuższego pobytu w tym kraju, a bardzo chciałem go poznać. Niewątpliwie jednym z decydujących czynników była także chęć udoskonalenia umiejętności z języka niemieckiego. W ramach wymiany studiowałem na Hochschule Pforzheim w południowo-zachodnich Niemczech, 40 kilometrów od Stuttgartu. Uczelnia ta nastawiona jest na praktyczne kształcenie i współpracę międzynarodową - podczas studiów nie tylko zyskałem cenną wiedzę, ale także wielu przyjaciół z całego świata. Studia w Niemczech były także dla mnie okazją do lepszego poznania tego kraju – oprócz Pforzheim odwiedziłem między innymi słynący z motoryzacji Stuttgart, Karlsruhe, Tübingen, Bretten czy kuszące pięknem natury Schwarzwaldu Bad Wildbad. W miarę możliwości odwiedzałem również inne miasta - byłem między innymi w Monachium, Frankfurcie nad Menem i Strasburgu we Francji.

Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie

Studia za granicą dały mi nie tylko dużą dawkę przydatnej wiedzy, ale także ogrom doświadczeń, dzięki którym spoglądam na rzeczywistość z innej strony i dostrzegam nowe możliwości. Pozwoliły mi również zwiększyć umiejętności językowe, poznać nowe kraje i kultury oraz zyskać wielu przyjaciół, którym teraz chętnie pokazuję nasz piękny Kraków. Tak właśnie wyglądało moje odkrywanie Europy podczas studiów - mam nadzieję że ten tekst zainspiruje innych studentów do poznawania nowych rzeczy i większej aktywności. Niewątpliwie konkurs „Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu” jest jej bardzo ciekawą formą.

Adrian Burzec

Organizatorzy

  • Uniwersytet Ekomiczny w Krakowie
  • Fundacja Uniwersytetu Ekomicznego w Krakowie
  • Centrum Językowe UEK

Partnerzy

  • Restauracja C.K. Browar
  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  • Powiat Przemyski
  • Jordan Group
  • Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej ARIA
  • Fachhochschule Wiener Neustadt
  • EOStudio
  • Atelier XIX-XXI Fotostudio
  • Pizzeria Galicyjska
  • Maestro
  • Copylandia
  • Eurocomm PR Kraków
  • ARTQuartia
Do góry