Pociąg do muzyki relacji Kraków – Wiedeń przez Luboń i Poznań
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie Cieszkowianki wzięli udział w 4. edycji konkursu plastyczno – muzycznego pod nazwą „Kraków w Wiedniu, Wiedeń w Krakowie”, którego organizatorem jest Studium Języków Obcych Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jedenaścioro z nich otrzymało wyróżnienie.
W nagrodę zostali zaproszeni do Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie w minioną niedzielę zwiedzili kilka sal tej uczelni i zobaczyli mnóstwo ciekawych instrumentów pochodzących z różnych części świata. O niektórych usłyszeli po raz pierwszy, mogli je wziąć do ręki i przyjrzeć się z bliska, spróbować zgrać, a przynajmniej wydobyć z nich dźwięki. Największym zainteresowaniem dzieci cieszył się przebogaty zbiór instrumentów perkusyjnych. Ale uczniowie przyjrzeli się także organom, na których zagrał i o nich opowiedział przemiły Holender, student V roku Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, Reinier de Graaf. Rolę przewodniczek po uczelni przyjęły na siebie dwie studentki Magdy, które zapoznały dzieci z instrumentarium Orffa i przeprowadziły z uczniami krótkie warsztaty muzyczne. Zwiedzanie zakończyło się w pracowni lutnictwa artystycznego. Tutaj nasi uczniowie zobaczyli, z czego i jak robi się skrzypce.
Zwieńczeniem wycieczki był udział grupy w koncercie jazzowym, odbywającym się w auli NOVA, podczas którego studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu zaprezentowali fragmenty muzyki filmowej.
Kilka godzin obcowania z muzyką znacznie wzbogaciło wiedzę uczniów na temat tej dziedziny sztuki oraz utwierdziło w przekonaniu, że warto uczyć się języków obcych i warto także brać udział w różnego typu konkursach.
Wszyscy zgodnie przyznali, że chętnie odwiedziliby poznańską uczelnię muzyczną jeszcze raz.
Halina Strzesak
Pierwotnie opublikowano na www.sp2lubon.eu
„Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu” serdecznie dziękuje Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu za gościnne przyjęcie laureatów naszego konkursu.