Dominanta śpiewa już 55 lat!

6 października 2025 roku w Filharmonii Krakowskiej odbył się wspaniały koncert -na scenie występował Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, świętujący swoje 55-lecie.

Na początku usłyszeliśmy Gaude Mater Polonia (Ciesz się, Matko Polsko). Ten średniowieczny hymn łaciński, skomponowany przez Wincentego z Kielczy na cześć św. Stanisława ze Szczepanowa jest jednym z najstarszych religijnych utworów liryki polsko-łacińskiej i przez wieki pełnił rolę nieoficjalnego hymnu państwowego. Potem dawne utwory, tradycyjne, jak opowieści o dawnych wędrówkach i pierwszych próbach w chłodnych salach uczelni. Dlatego wszyscy wstali. W pierwszej części koncertu zabrzmiały utwory dawne, religijne, pełne majestatu.

W drugiej części polskie i zagraniczne szlagiery rozkołysały i wciągnęły do wspólnego śpiewania publiczność. Jako ostatnią wykonano piosenkę „Obyś wspominał te chwile” Zbigniewa Ciuraby, jednego z legendarnych założycieli chóru, który jest autorem muzyki i słów. Trudno o trafniejsze motto tego wieczoru, bo wspomnień – pięknych, ciepłych, wesołych i nieco nostalgicznych – było wiele.

Pani Dyrygent Małgorzata Langer-Król prowadziła chór z pasją i wdziękiem, a Profesor Andrzej Sokołowski – dawny chórzysta Dominanty zapowiadał niektóre utwory opowiadając osobiste historie o przyjaźniach, zabawnych przygodach i koncertach.

Było żywiołowo, było radośnie. Nie tylko śpiew, lecz także rytm, gest, świetni soliści i inne niespodzianki artystyczne, które tchnęły młodzieńczą świeżość w tradycję. A gdy wybrzmiał ostatni akord, brawom nie było końca.

Brawo Dominanta!
Za pół wieku muzyki, pasji i wspólnoty. Za to, że śpiewacie!
Fotografie: Andrzej Kalinowski

Organizatorzy

  • Uniwersytet Ekomiczny w Krakowie
  • Fundacja Uniwersytetu Ekomicznego w Krakowie
  • Centrum Językowe UEK

Partnerzy

  • Restauracja C.K. Browar
  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  • Powiat Przemyski
  • Jordan Group
  • Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej ARIA
  • Fachhochschule Wiener Neustadt
  • EOStudio
  • Atelier XIX-XXI Fotostudio
  • Pizzeria Galicyjska
  • Maestro
  • Copylandia
  • Eurocomm PR Kraków
  • ARTQuartia
Do góry